Нашите производи

Млечните производи Фонтана се синоним за квалитет со децении и разновидната понуда што ја нудиме. Запознајте го нашиот асортиман.

Нашите производи.
100% природно.

Основна дејност на фабриката за преработка на млеко Фонтана е производство на ферментирани производи од пастеризирано, хомогенизирано и раздвоено млеко на среден и долг рок – јогурт, јогурт, воздух, крем, бело сирење Балкфет, сирење кришка, кашкавал, урда, млеко .

Без хемикалии

Свежо & Здраво

100% Природно

01.

Јогурт

Направен од млеко од недопрени пасишта во полињата на Прешевската долина, тој е нашиот најпродаван производ кој внесува природна свежина на вашата трпеза и надополнува вкусно јадење.

02.

Ајран

Традиционален и освежителен пијалок за кој се смета дека е одличен извор на корисни бактерии неопходни за правилен човечки дигестивен систем, затоа се препорачува нејзино консумирање.

03.

Кисело млеко

Се смета за еден од најздравите производи и со својата бела боја и неодолив вкус се цени на едно од најимпресивните места во групата прехранбени производи.

04.

Чист јогурт

Високиот квалитет на исцедениот јогурт е резултат на големата употреба на свежо и природно млеко, неуморната работа на нашите земјоделци и производствениот тим. Во албанската традиција се користи за кисели краставички во сезонско време.

05.

Кисела павлака

Кисела павлака е основна состојка во многу колачи и друга храна. Во оваа форма, има висока содржина на млечни масти и помала содржина на протеини во споредба со млекото.

06.

Сирење Балкфет®

Бело сирење – Фета е меко сирење направено од 100% кравјо млеко со највисок квалитет, според внимателно избраниот рецепт. Таа е подготвена од системот за ултра-филтрација (влез и излез на млеко од млеко и сува материја). Совршен е за подготовка на предјадења, разни салати, пити и сл.

07.

Сирење Кришка

Традиционално сирење што го правеа и нашите предци, многу вкусно со полни маснотии, што е скапоцен скапоцен камен од сите наши млечни производи. Одлична состојка е во салатите и предјадењата поради силната структура што овозможува лесно сечење. Исто така, неговото пакување се вакуумира.

08.

Качкавал

Нашиот качкавал спаѓаше во групата на полуцврсти жолти сирења со полни маснотии. Се подготвува од кравјо млеко и има многу пријатен вкус. Исто така се користи за подготовка на предјадења, сендвичи и топли пици.

Производите на фабриката за преработка на млечни производи Фонтана ќе го задоволат целото семејство, особено вашите деца и ќе ја збогатат трпезата со најквалитетна храна.